in ,

Shifrat e Covid-19 në Shqipëri, MSH nxjérr shifrat e 24-orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë deklaroi sot se janë 151 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit. Ky rezultat vjen pas 824 testimeve të kryera. Ndërkoh

Ministria e Shëndetësisë deklaroi sot se janë 151 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit. Ky rezultat vjen pas 824 testimeve të kryera. Ndërkohë bétejën me COVID-19 e kanë hùmbur 3 pacíentë.

Dr. Eugena Tomini nga Instituti i Shëndetit Publik tha sot gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 824 testime për të dyshùar të prékur nga COVID-19, ku përfshíhen edhe testime të kryera në laboratorët jo publike dhe janë identífikuar 151 qytetarë të prékur nga vírusi SARSCOV2.

80 qytetarë e kanë fituar bétejën me vírusin e rrezíkshëm në 24 orët e fundit, duke e çùar në 6186 që nga fillimi i epídemisë ne vend.

 

Shpërndàrja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon: 71 raste në Tiranë, 12 raste në Kavajë, 10 raste në Fier, 9 raste në Elbasan, 8 raste në Shkodër, 5 raste në Durrës, Lushnje, nga 4 raste në Divjakë, Fushë-Arrëz, Gramsh, nga 3 raste në Berat, Librazhd, Sarandë, 2 raste në Kukës, Gjirokastër, 1 rast në Krujë, Korçë, Has, Mallakastër, Kamëz, Pogradec.

Në spítalin Inféktiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 198 pacíentë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 21 në térapi inténsive nga të cilët 4 pacíentë janë të intùbuar.

Gjithashtu në dy spítalet COVID janë duke marrë shërbim të specíalízuar 8 qytetarë të cilët kanë qenë pozitivë me COVID-19 dhe aktualisht janë negatívízuar, por po vijojnë të marrin trajtim spítalor për pàsojat e sëmundjes.

“Me gjithë përpjekjet e mjekëve dhe infermierëve në dy spitalet Covid, betejën me këtë virus të rrezikshëm nuk e kanë fituar një 75 vjeçar dhe një 76 vjeçare nga Durrësi, dhe një 91 vjeçar nga Tirana. I shprehim ngushëllimet familjarëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje qytetarëve të respektojnë masat për pàràndalimin e COVID19. Një apel për mësuesit, nxënësit, prindërit, të mos e ulni vigjilencën asnjë moment në zbatimin e masave ndàj SARSCOV2.

Të nderuar qytetarë ju kujtojmë edhe një herë se çdo rast i identifikuar pozitiv, duhet të vetëizòlohet dhe se shkélja e rregullave nga kushdo do të konsíderohet rrezík për jetën dhe shëndetin e të tjerëve.

Kontaktoni me mjékun e familjes ose telefononi Urgjéncën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshòni se ju apo një i afërmi juaj është i prékur nga Covid19.

Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjékun e familjes, per sherbim psíkologjík te specíalízuar dhe te sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth Covid19”, apelon MSH.

 

COVID-19 – Statistika (7 Shtator 2020) Testime totale 68728 Raste pozitive 10406

Raste të shëruara 6186 Raste Aktive 3901 Hùmbje jete 319 (Qarku Tiranë 153, Durrës 44, Shkodër 36, Elbasan 19, Fier 16, Korçë 12, Lezhë 12, Kukës 8, Dibër 7, Vlorë 6, Gjirokastër 4, Berat 2)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 2074 Durrës 454 Shkodër 313 Lezhë 216

Elbasan 175 Korçë 143 Vlorë 136 Kukës 130

Fier 122 Berat 68 Dibër 34 Gjirokastër 36

U arrestuan për zgjedhjet/ Apeli i Durrësit liron nga qelia 5 komisionerë

Shpërthím me trítol në Tiranë, vdés një person